Updated standings for the Steele Davis Cotswold League….

WOMENS

Pos Name Club Rd 1 Rd 2 Rd 3 TOTAL
1 Corinne Clark Team Ford Ecoboost sen 30 22 7 59
2 Melissa Brand Team Ford Ecoboost sen 27 20 47
3 Phoebe Davis Velo Vitesse / ALLCAP sen 23 18 1 42
4 Charlotte Barnard Velo Vitesse / ALLCAP sen 24 14 38
5 Jessica Duffy Bianchi Dama UK sen 19 19 38
6 Clare Parkin VC Equipe – Flix sen 17 18 35
7 Sophie Fennell Team Ford Ecoboost u23 25 7 1 33
8 Tara Grosvenor Velo Vitesse / ALLCAP sen 22 10 32
9 Madeleine Scott NCC Group-Kuota-Torelli u23 30 30
10 Fiona Redding Radeon-Bike Science RT sen 25 5 30
11 Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club – Epic Coaching 30 30
12 Leah Ball Brotherton Cycles sen 27 27
13 Lorna Bowler Team Backstedt/Hotchillee 27 27
14 Georgina Panchaud Bianchi Dama UK 25 25
15 Kate Baker Radeon-Bike Science RT u23 24 24
16 Isabel Ellis Isabel Ellis 24 24
17 Monica Dew Storey Racing u23 23 23
18 Maria Powell Radeon-Bike Science RT 15 8 23
19 Jessica Finney Portsmouth North End CC 23 23
20 Jennifer Holden Fusion RT Fierlan 22 22
21 rebecca waters Performance Cycles u23 21 21
22 Bethany Taylor Vertex-Biemme RT u23 21 21
23 Margriet Kloppenburg 21 21
24 Joanne Jago Performance Cycles sen 20 20
25 Helen Ralston Sigma Sport.co.uk 20 20
26 Holly Willis Performance Cycles sen 19 19
27 Victoria Lovett I-Team Cyclists’ Club 19 19
28 Clare Broady Velo Vitesse / ALLCAP 18 18
29 Charlie Iles Velo Vitesse / ALLCAP 17 1 18
30 Felicity jones Velo Vitesse / ALLCAP 16 2 18
31 Rebecca Stubbs University of Bristol CC 16 16
32 Christie Jones Hereford & District Wheelers 16 16
33 Julia Adamson Bath Cycling Club 15 15
34 Sophie-Jo Wylie-Morris Team Backstedt/Hotchillee 11 4 15
35 Poppy Thompson VC Equipe – Flix 5 10 15
36 Bethan Stubbs Bianchi Dama UK 1 14 15
37 Tina Hartwright Fusion RT Fierlan 15 15
38 Alexandra Buckley Bath Cycling Club 14 14
39 kay drury Bath Cycling Club 13 13
40 Victoria Ratcliffe Radeon-Bike Science RT 13 13
41 Harriet Hernando IRIS Race Team 13 13
42 Jenny Corser Mid Devon CC 12 12
43 Rachel McKenzie Army Cycling Race Team (ACRT) 12 12
44 Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma’s 11 11
45 Claire Guthrie Exeter Wheelers 9 9
46 Lucy Davies Arctic Tacx RT 9 9
47 Bethany Crumpton Storey Racing 8 8
48 Charlotte Berry Performance Cycles 1 6 7
49 Becky Hoare Army Cycling Race Team (ACRT) 6 6
50 Lucy Scott Radeon-Bike Science RT 4 4
51 Sabrina Harris Outdoor Traders Race Team 3 3
52 Claire Hammond Twickenham CC 3 3
53 Emily Slavin University of Bath Cycling Clu… 2 2
54 Hetty Summerhayes Saint Piran 1 1 2
55 Nikki Toomer Exeter Wheelers 1 1
56 Becky Puddle Outdoor Traders Race Team 1 1
57 Danielle Forshaw WyndyMilla 1 1
58 Lydia Brookes GS Henley 1 1
59 Louise Georgi Giant Cycling Club – Halo Films 1 1
60 Sarah Hickman IRIS Race Team 1 1

MENS

Pos Name Club Rd 1 Rd 2 Rd 3 TOTAL
1 jamie wilkins Veloton sen 30 - 20 50
2 Matthew Franklin Bristol Road Club sen 24 - 24 48
3 Nic McKibbin Bath Cycling Club u23 30 30
4 Jacob Pilkington Performance Cycles sen 14 - 15 29
5 george wadsworth Veloton u23 27 - 1 28
6 John Russell Bristol Road Club 22 - 5 27
7 Steve Thomas Ride 24/7 27 27
8 david janes Veloton sen 25 - 1 26
9 Ross Phelps Bristol Road Club 25 25
10 Ben Coogan Cotswold Veldrijden 15 - 9 24
11 Ben Strain Radeon-Bike Science 24 24
12 Iain Stuart Bristol Road Club 23 - 23
13 Thomas Grigson Radeon-Bike Science 23 23
14 Benjamin Luckwell Ride 24/7 22 22
15 simon ker Bath Cycling Club 21 - 21
16 Ruan Bester Bath Cycling Club 20 - 20
17 Steven Cottington Bath Cycling Club 19 - 19
18 Trevor Smith Cotswold Veldrijden 18 - 1 19
19 Lee Davis Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 18 19
20 Robert Telford Veloton 19 19
21 jimmy jones Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 17 18
22 pete hutchinson Cotswold Veldrijden 17 - 17
23 David Billings Radeon-Bike Science 11 - 6 17
24 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 16 - 16
25 Tom Sharp Bristol Road Club 16 16
26 Jamie Penton Radeon-Bike Science 14 14
27 Jack Thompson Performance Cycles 13 - 13
28 Lewis Braithwaite Ride 24/7 1 - 12 13
29 Andrew Edwards Bristol Road Club 13 13
30 Gethin Musk Performance Cycles 12 - 12
31 Felix Wilkinson Veloton 11 11
32 Steven whitehurst Radeon-Bike Science 10 - 10
33 Graham Watters Cotswold Cycles-TREK 10 10
34 Matt Griffin Radeon-Bike Science 9 - 9
35 Stuart Gourley Radeon-Bike Science 8 - 1 9
36 Thomas Rutter Velo Vitesse / ALLCAP 8 8
37 Rob Handley Bristol Road Club 7 - 7
38 Danny Lee Cotswold Veldrijden 7 7
39 Casimir Ludwig Bristol Road Club 6 - 6
40 Graham Reeves Bristol Road Club 5 - 5
41 Andy Bevan Bristol Road Club 4 - 4
42 Rob Yeatman Cotswold Cycles-TREK 4 4
43 Bruce Diesel Gloucester City CC 3 - 3
44 Cameron Smalley Cotswold Cycles-TREK 3 3
45 Simon Witts Gloucester City CC 2 - 2
46 Archie Whyte Ride 24/7 1 - 1 2
47 Alastair Kay Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 1 2
48 Ben Kavanagh Bath Cycling Club 2 2
49 Peter Habershon Gloucester City CC 1 - 1
50 Dave Tilling Ride 24/7 1 - 1
51 Oliver Luff Ride 24/7 1 - 1
52 Peter Kimber Cotswold Veldrijden 1 - 1
53 John Polak Cotswold Veldrijden 1 - 1
54 David Wright Cotswold Veldrijden 1 - 1
55 Simon Edwards-Parton Cotswold Veldrijden 1 - 1
56 Krispin Gardiner Bristol Road Club 1 - 1
57 Dominik Burchette Bristol Road Club 1 - 1
58 simon ward Bristol Road Club 1 - 1
59 Gareth Irvine Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 1
60 Peter Bygrave Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 1
61 Paul Winstone Velo Vitesse / ALLCAP 1 - 1
62 gabriel chinn Performance Cycles 1 - 1
63 Benjamin Gamsa Performance Cycles 1 - 1
64 Martin Mason Performance Cycles 1 - 1
65 Todd Cumberpatch Performance Cycles 1 - 1
66 Rob Jones Performance Cycles 1 1
67 Nick Watson Ride 24/7 1 1
68 Colin Parry Ride 24/7 1 1
69 Mark Perry Ride 24/7 1 1
70 James Pugh Cotswold Veldrijden 1 1
71 Robert Merrison Cotswold Veldrijden 1 1
72 Richard Cleaver VC Montpellier 1 1
73 Gerry Bowditch Velo Vitesse / ALLCAP 1 1
74 Jake Hollins Bath Cycling Club 1 1
75 Neil Bond Velo Vitesse / ALLCAP 1 1
76 Paul Philbrick Performance Cycles 1 1

CCRL Leaders Jersey

Pos Name Club Rd 1 Rd 2 Rd 3 TOTAL
Corinne Clark Team Ford Ecoboost sen 30 22 7 59
Melissa Brand Team Ford Ecoboost sen 27 20 47
Phoebe Davis Velo Vitesse / ALLCAP sen 23 18 1 42
Charlotte Barnard Velo Vitesse / ALLCAP sen 24 14 38
Jessica Duffy Bianchi Dama UK sen 19 19 38
Clare Parkin VC Equipe – Flix sen 17 18 35
Sophie Fennell Team Ford Ecoboost u23 25 7 1 33
Tara Grosvenor Velo Vitesse / ALLCAP sen 22 10 32
Madeleine Scott NCC Group-Kuota-Torelli u23 30 30
Fiona Redding Radeon-Bike Science RT sen 25 5 30
Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club – Epic Coaching 30 30
Leah Ball Brotherton Cycles sen 27 27
Lorna Bowler Team Backstedt/Hotchillee 27 27
Georgina Panchaud Bianchi Dama UK 25 25
Kate Baker Radeon-Bike Science RT u23 24 24
Isabel Ellis Isabel Ellis 24 24
Monica Dew Storey Racing u23 23 23
Maria Powell Radeon-Bike Science RT 15 8 23
Jessica Finney Portsmouth North End CC 23 23
Jennifer Holden Fusion RT Fierlan 22 22
rebecca waters Performance Cycles u23 21 21
Bethany Taylor Vertex-Biemme RT u23 21 21
Margriet Kloppenburg 21 21
Joanne Jago Performance Cycles sen 20 20
Helen Ralston Sigma Sport.co.uk 20 20
Holly Willis Performance Cycles sen 19 19
Victoria Lovett I-Team Cyclists’ Club 19 19
Clare Broady Velo Vitesse / ALLCAP 18 18
Charlie Iles Velo Vitesse / ALLCAP 17 1 18
Felicity jones Velo Vitesse / ALLCAP 16 2 18
Rebecca Stubbs University of Bristol CC 16 16
Christie Jones Hereford & District Wheelers 16 16
Julia Adamson Bath Cycling Club 15 15
Sophie-Jo Wylie-Morris Team Backstedt/Hotchillee 11 4 15
Poppy Thompson VC Equipe – Flix 5 10 15
Bethan Stubbs Bianchi Dama UK 1 14 15
Tina Hartwright Fusion RT Fierlan 15 15
Alexandra Buckley Bath Cycling Club 14 14
kay drury Bath Cycling Club 13 13
Victoria Ratcliffe Radeon-Bike Science RT 13 13
Harriet Hernando IRIS Race Team 13 13
Jenny Corser Mid Devon CC 12 12
Rachel McKenzie Army Cycling Race Team (ACRT) 12 12
Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma’s 11 11
Claire Guthrie Exeter Wheelers 9 9
Lucy Davies Arctic Tacx RT 9 9
Bethany Crumpton Storey Racing 8 8
Charlotte Berry Performance Cycles 1 6 7
Becky Hoare Army Cycling Race Team (ACRT) 6 6
Lucy Scott Radeon-Bike Science RT 4 4
Sabrina Harris Outdoor Traders Race Team 3 3
Claire Hammond Twickenham CC 3 3
Emily Slavin University of Bath Cycling Clu… 2 2
Hetty Summerhayes Saint Piran 1 1 2
Nikki Toomer Exeter Wheelers 1 1
Becky Puddle Outdoor Traders Race Team 1 1
Danielle Forshaw WyndyMilla 1 1
Lydia Brookes GS Henley 1 1
Louise Georgi Giant Cycling Club – Halo Films 1 1
Sarah Hickman IRIS Race Team 1 1